Barberville Fall Jamboree -  November 4th and 5th, 2017
SATURDAY, November 4th Tentative Performance Stages and Dance Schedule

Click here for SUNDAY, November 5th Schedules
Performers!


TIME /
Stage

Depot

Family

Barn

Church

Sugarcane

Cabin Trail

Schoolhouse
10:00 - 10:25 Backintyme
Just Folks
Smithson/ French
2 PM
Jerry Mincey
Charlie Cracker
Norm McDonald
10:30 - 10:55 Homesteaders
Mike Handley
Celery City
Brett Cammack
Back Porch Revival
Wingo Johnson
Bob Lusk
11:00 - 11:25 Simple Gifts
Tamara Colonna
Travis Creek Drifters
Barbara Paul
Kate Carpenter
Mike Campbell
Those Guys
11:30 - 11:55 Hard to Port
Jackson Creek
Silvia & Pete
Just Suz
Frankie J & the Chicken Parade
FL Swamp Cabbage
Dan Gribbin
12:00 - 12:25 Bear & Robert
Sam, Reed, & Karan
Lonesome  Ride
Bill Dollahite
Menagarie Basket Case
Joe Virga
Too Many Smiths
12:30 - 12:55 Madi Carr
Orange Grove Pickers
Mike Worrall
In Good Company
Lee Kelly & Friends
Julian / Cherkinsky
Town Square
1:00 - 1:25 Charley Groth & the Usual Suspects
Kate Carpenter
Possum Trot
Barry Brogan
Bill Stuart
G-Squared
Contra w/ Straydogs String Band  Pat Czar Caller
1:30 - 1:55 Gail Carson
Village Gypsies
Grateful Alive
Wild Cotton
Lonesome Ride
Dim LIghts
Dance cont.
2:00 - 2:25 2 PM
Emmett Carlisle
JD & Zetha Lewis
Al Scortino
Brian Darby
Six Strings
& a Fiddle
Dance w/ Upsala  Tom Greene Caller
2:30 - 2:55 Carly Bak
Krieger Family
St. Pete Shanties
Tom Edwards
Chuck Hardwicke & the Hart Line
Sean & Mike
Dance cont.
3:00 - 3:25 Mike Campbell
MacNamarrah's Hurrah
Paul Garfinkel & Mixed Media
Homegrown Sounds
Ancient City Slickers
Somethin' Else
Dance w/ Fine Kettle of Fish  Pat Czar caller
3:30 - 3:55 Back Porch Revival
Tina Eno
Mary Beth Campbell & Friends
Mike Mac
Bee & the Hive
Town Square
Dance cont.
4:00 - 4:25 Smithson / French
Harri Buffalo
Old Guys Rule
Webster - Alison
Work Release Program
In Good Company
Dance w/ Fish Camp Cuttups Tom Greene Caller
4:30 - 4:55 Larry Mangum
Dulcinea's Music
Jackson Creek
James Hawkins
Al Scortino
Frankie J & the Chicken Parade
Dance Cont.








SATURDAY, November 4th Jam and Workshop Schedule
Be SURE to bring your instrument/voice to the workshops and jams!!! Jump right in!!!

TIME

Jam Area #1

Jam Area #2

Workshop #1

 Workshop #2
10:00 - 10:55 FL Songs Jam
w/ Chuck Hardwicke
Folk Revival Jam
w/ Work Release Program
Hammered Dulcimer
w/ Chris Collins
A Magic Songwriting Experience w/ Paul Garfinkel & Al Scortino
11:00 - 11:55 Original Songs Jam
w/ Larry Mangum
Folk Jam
w/ Somethin' Else
Guitar
w/ Tom Edwards
Writing FL Songs
w/ Emmett Carlisle
12:00 - 12:55 Horses, Trains, Outlaws & Traveling Songs Jam w/ Back Porch Revival
Folk / Bluegrass
w/ Smithson - French
FL Fiddle Tunes 
w/ Lloyd Baldwin
Rhythm Guitar
w/ Marion Lasley
1:00 - 1:55 Kids Songs Jam
w/ Mike Handley
Folk Jam
w/ James Hawkins
Beginning Mandolin
w/ Sylvia Popravak
Piedmont Blues Fingerstyle Guitar
w/ Barbara Paul
2:00 - 2:55 Murder Ballads Jam
w/ Julian /Cherkinski
Old Country & Gospel Jam
w/ FL Swamp Cabbage
Beginning Dulcimer
w/ Laurie Alsobrook
Beginning Fiddle
w/ Kevin Osulavan
3:00 - 3:55 Bluegrass Jam
w/ Lonesome Ride
Blues Jam
w/ Bear & Robert
Singing
w/ Suz Grandy

Scruggs Style Banjo w/ Nat West
4:00 - 4:55 Funny Songs Jam
w/ Mike Campbell
Old Time Jam
w/ Celery City
Sea Shanties Workshop
w/ St. Pete Shanties
Claw-Hammer Banjo
w/ Possum Trot

www.folkfiddle.com